poniedziałek, 21 maja 2012

Basket z walcem w tle...

Bez jakichkolwiek skojarzeń budowlanych, bez aluzji do niedokończonych na Euro 2012 autostrad, czy też podtekstów związanych z piekłem remontowanych toruńskich ulic, stwierdzić możemy z całą odpowiedzialnością, że tym razem udajemy się na turniej Maxibasketu do jednej z kulturalnych stolic Europy. Do stolicy walca (nie walców), do stolicy Cesarstwa Austro-Węgierskiego, do przepięknego Wiednia, który w Zielone Świątki będzie się zapewne prezentować nader atrakcyjnie. Męskim składem nasz Consus pragnie nawiązać do historycznych wyczynów polskiego bohaterstwa, które w Austrii znane jest i cenione przynajmniej od roku 1683 (a przynajmniej tak się nam wydaje). Tym razem w sportowym boju naszej kategorii wiekowej dojdzie do dubletowego pojedynku dwóch drużyn austriackich z dwiema "chorągwiami" polskimi. Tureckich hord jak na razie, nie przewidziano. Trudno dzisiaj przewidzieć szanse na osiągnięcie spektakularnego sukcesu, chociażby dlatego, że w tej części Europy przebywać będziemy po raz pierwszy. Dodać również można, że w trakcie naszych dotychczasowych wojaży z zespołami austriackimi nie dane było nam się jeszcze mierzyć. Będzie to więc doskonała okazja dla nawiązania kontaktów oraz rozszerzenia kręgu: klubów, drużyn i zespołów, z którymi spotykać się będziemy być może częściej.

Zielonoświątkowy Turniej Koszykówki Weteranów, zwany przez organizatorów Pfingstturniere (ang. Pentecost Tournament) rozgrywany będzie w przepięknym Wiedniu już po raz 38-my. Wystąpi w nim tym razem 21 drużyn męskich i kobiecych, podzielonych na trzy kategorie. W naszej grupie "OLD" (+40) wystąpią gospodarze turnieju BBC Los Leones, drużyna TV Leichlingen, polski zespół Maxi Men Team Poland oraz oczywiście my — Consus Old Basket Team (w wersji grubo +45). Organizatorzy turniejowych zmagań przewidzieli dla nas możliwość rozegrania pięciu meczów, które odbędą się w dniach od 26 do 28 maja 2012 roku. Oprócz wielu towarzyskich niespodzianek przygotowanych przez działaczy BBC Los Leones, liczymy także na przepiękną pogodę oraz wiele atrakcji turystycznych tego niewątpliwie przepięknego miejsca.

Wiedeń

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Austrii, a także licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Vienna International Centre jest jednym z czterech kompleksów, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Swoje siedziby w Wiedniu mają również OBWE oraz OPEC. W skali kraju miasto stanowi najważniejszy węzeł drogowy i kolejowy oraz lotniczy.

Wiedeń założono ok. 500 r. p.n.e. jako osadę celtycką. W 15 r. p.n.e. stał się rzymskim posterunkiem granicznym. Prawa miejskie uzyskał w 1221, stając się jednym z największych i najważniejszych miast Rzeszy Niemieckiej, a po jej upadku – stolicą Cesarstwa Austrii, a następnie Austro-Węgier. W 1918 stał się stolicą Republiki Austrii. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

Według danych ze stycznia 2011 liczba ludności miasta wynosi 1 714 142 osób (1. miejsce w Austrii), natomiast powierzchnia – 414,89 km² (również 1. miejsce w Austrii). Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Obszar metropolitalny Wiednia liczy, według danych z 2008 ok. 2 419 000 mieszkańców.
Wiedeń, według raportu amerykańskiego Mercera jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. W rankingu oceniano m.in. sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia. Austriacka stolica uzyskała 108,6 pkt (pozycję miasta ustalano w odniesieniu do Nowego Jorku, któremu przypisano ranking 100,0) zaś 2. i 3. miejsca zajęły szwajcarskie Zurych i Genewa.



Najważniejsze zabytki:

Gotycka Katedra św. Szczepana (niem. Stephansdom) – jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. Budowla kościoła związana jest ściśle ze staraniami Babenbergów i Habsburgów o własne biskupstwo wiedeńskie. Budowa kościoła zakończyła się w 1276 roku. Przebudowa w stylu gotyckim rozpoczęła się w roku 1304.

Ratusz (niem. Wiener Rathaus) – zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1872–1883 został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta.

Kolumna Morowa (niem. Pestsäule) – wzniesiona w stylu barokowym, zbudowana z polecenia Leopolda I na pamiątkę ocalenia go od epidemii dżumy w 1679 roku. Pomnik przedstawia Trójcę Świętą.

Parlament (budynek) w Wiedniu – attyka przyozdobiona jest marmurowymi figurami przedstawiającymi uczonych i starożytnych mężów stanu. W środkowej części budynku znajduje się Sala Kolumnowa i Sala Przyjęć z galerią portretów.

Kościół św. Ruprechta (niem. Ruprechtskirche) – najstarszy kościół Wiednia będący niegdyś wielokrotnie rekonstruowany i przebudowywany. Nawa główna i niższe piętra wieży pochodzą z XI w. Pierwotnie służył rybakom i żeglarzom, którzy modlili się w nim o pomyślną podróż.

Kościół św. Karola Boromeusza (niem. Karlskirche) – bogato zdobiona budowla reprezentująca styl barokowy. Kościół zbudowany został na polecenie Karola VI, po ostatniej z kilku epidemii dżumy, które nawiedziły Wiedeń. Budowa trwała w latach 1716–1737, architektem był Johann Bernhard Fischer von Erlach. Kościół wzniesiono na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim. W centrum fasady, na osi z kopułą, umieszczono portyk, flankowany przez dwie kolumny (dzwonnice) pokryte spiralnie biegnącymi płaskorzeźbami.

Kościół Wotywny (niem. Votivkirche) – wybudowany w latach 1855–1879 i ufundowany przez cesarza Maksymiliana. Architekci wzorowali się na francuskich katedrach gotyckich z XIII wieku. Ta okazała, trójnawowa bazylika z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwu wieżową fasadą posiada bogate detale architektoniczne: sterczyna, pinakle, kwiatony, maswerki i łuki oporowe. Kościół nakryty jest wysokimi dachami dwuspadowymi pokrytymi glazurowaną kolorową dachówką, analogiczną do dachów katedry wiedeńskiej. Dwie potężne wieże kościoła liczą po 99 metrów wysokości.

Wiedeński Prater - największy park publiczny w środkowej Europie i jeden z największych na świecie. Park zajmuje około 1700 ha. W 1766 roku cesarz Józef II udostępnił mieszkańcom dawne tereny łowieckie Habsburgów. Dało to początek powstaniu parku rozrywki. Na Praterze znajduje się stadion sportowy im. Ernsta Happela oraz lunapark, który obecnie jest największym europejskim wesołym miasteczkiem. W lunaparku znajduje się około 280 atrakcji. Każda kosztuje w granicach od 1 do 15 Euro. Są tu dostępne prawie wszystkie rodzaje karuzel świata.


.
.
Ps.
Z pobieżnych obserwacji zainspirowanych zbliżającymi się nieuchronnie mistrzostwami EURO 2012 wynika, że Austriacy to nader dowcipny naród, ceniący fantazję, inteligencję oraz patriotyzm. Najlepszym tego przykładem mogą być wyjątkowo pochlebne komentarze po wizycie kibiców Wisły Kraków, którzy w 2006 roku na wiedeńskim stadionie wywiesili duży transparent z napisem: „Wenn wir im Jahre 1683 nicht da wären, würden wir jetzt gegen Galatasaray spielen” (tłum. "Gdyby nie było nas tutaj w 1683 roku to dzisiaj gralibyśmy z Galatasaray Istanbul").



Równie ciekawą dygresją na temat profesjonalizmu Polaków, popisali się kilka lat później austriaccy kibice "piłki kopanej nogą" wywieszając w trakcie ichniejszego EURO transparent z napisem: "DAS EINZIG POSITIVE AN DER HEIM-EM ENGLANDER + POLEN WERDEN UNSERE POLIZEI VERSOHLEN! (tłum. "Jedyne pozytywne na mistrzostwach będzie to, że Polacy i Anglicy wpieprzą naszej Policji").


Wypada jakiś transparent machnąć... chociażby dla podtrzymania tradycji.
.
.
.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz