sobota, 14 kwietnia 2012

W poszukiwaniu dobrego piwa... Ostrava!

Spora grupa znawców bursztynowego napitku twierdzi z głębokim przekonaniem, że czeskie piwo jest najlepsze na świecie i żadna inna teoria nie ma racji na ten temat. Gotowi bylibyśmy przyjąć to za pewnik, ale zawsze to lepiej sprawdzić poprawność tej hipotezy osobiście. W tym celu zapisaliśmy się na turniej weterańskiej koszykówki do Ostrawy, którego rozgrywki wywołać powinny w naszych organizmach zdwojone łaknienie tego niezwykle pysznego napitku. Powinno być zacnie tym bardziej, że owo piwo spożywać będziemy w znanym i lubianym towarzystwie przyjaciół z Ostrawy, Prešova i Kaliningradu. Jednym słowem, najbliższy weekend zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, co nas cieszy niezwykle i pozwala zarazem na poznanie kolejnego ciekawego miejsca na globusie europejskiego maxibasketu.

Licząc na kolejne sportowe sukcesy oczekiwać możemy również wielu atrakcji turystycznych, pięknych widoków pogranicza Śląska Cieszyńskiego i Moraw oraz poznania niezwykle ciekawej i skomplikowanej historii tego regionu.


Ostrawa

W rejonie dzisiejszej Ostrawy (tzw. Brama Morawska) od najdawniejszych czasów biegł szlak bursztynowy, a następnie szlak handlowy z Moraw na Górny Śląsk. W VIII wieku pojawiły się w tym rejonie osiedla słowiańskie, a w X zbudowano gród Gołęszyców. Miasto lokowane zostało w 1267 przez biskupa morawskiego Bruna. Od 1290 prawobrzeżna Polska Ostrawa leżąca na terenie Śląska (w odróżnieniu od części morawskiej) stała się własnością książąt cieszyńskich W końcu XIV zamek w Polskiej Ostrawie przeszedł w ręce szlacheckie, stając się ośrodkiem dóbr, zwanych "państwem polsko-ostrawskim", natomiast Morawska Ostrawa weszła w skład dóbr hukwaldzkich. W średniowieczu Morawska Ostrawa zasiedlona została przez osadników z Niemiec. Przez całe wieki była małym miasteczkiem, którego ludność trudniła się rzemiosłem. Od 1714 Polska Ostrawa była własnością rodu Wilczków. W 1763 w okolicach miasta odkryto znaczne złoża węgla kamiennego i od tego czasu, aż do 1994 (kiedy zaniechano wydobycia), datuje się intensywny rozwój miasta jako ośrodka górniczego i przemysłowego.

Obecnie Ostrawa zmienia swój wizerunek i nastawia się na turystów, inwestując w kolejne atrakcje miejskie oraz w renowację zabytkowych obiektów, których na jej terenie znajduje się znaczna ilość. Największą atrakcją turystyczną tego miasta jest zapewne obszar dawnego przemysłowego kombinatu Dolní Vitkovice obejmujący koksownie i wielkie piece huty stali Vitkovice oraz wieże szybowe kopalni Hlubina. Jest to wyjątkowy zabytek techniki określany mianem Ostrawskich Hradczan, pretendujący do wpisania na listę zabytków UNESCO. Dzisiaj nie jest już, na całe szczęście, gigantycznym potworem zanieczyszczającym naturalne środowisko tego regionu. Nie ma już nad miastem hutniczych dymów, przez co pobyt w tym ciekawym miejscu nie zagraża naszym niemłodym już przecież płucom.

Nie jest to bynajmniej jedyna atrakcja Ostrawy. Unikalny widok na miasto i Beskidy oferuje pobliska hałda Ema oraz wieża widokowa Nowego Ratusza (Nova radnice) z galerią na wysokości 73 m. Na terenach wystawowych Czarna Łąka (Černá louka) można zobaczyć park miniatur Miniuni z modelami budynków ze słynnych miast europejskich. Proces produkcji piwa marki Ostravar oraz jego historię z całą pewnością poznamy w Muzeum Piwowarstwa zlokalizowanym w Browarze Ostravar. Przyjemną kropką nad "i" jest kończąca zwiedzanie degustacja lokalnego piwa. Miejscem, gdzie odbywają się liczne wystawy, imprezy, historyczne jarmarki i festiwale jest Zamek Śląskoostrawski. Zupełnie współczesną Ostrawę zobaczymy natomiast na ulicy Stodolni, gdzie ulokowano dziesiątki barów, klubów muzycznych i restauracji. Do ulubionych atrakcji turystycznych Ostrawy należą także: Ogród Zoologiczny w Ostrawie-Michálkovicach oraz Dinopark (specjalna dedykacja!!!) z modelami prehistorycznych zwierząt.

Turniej w którym udział wezmą zespoły męskie +45 z: Kaliningradu, Presowa, Bratysławy, Ostrawy i oczywiście z Torunia uzupełniony będzie turniejem pań +40, które na tą specjalną okazję zjadą do Ostrawy z: Brna, Roznova, Havirova i Popradu. Turniej rozgrywany będzie na zasadzie "każdy z każdym" co oznacza, że przed nami cztery niezwykle trudne mecze. Całe szczęście, że tym razem udajemy się pełnym dwunastoosobowym składem (+trener), co pozwoli nam na optymalne rozłożenie sił trwonionych zarówno w trakcie podróży, kolejnych meczów, a także kolejnych niezwykle ciekawych wieczorów towarzyskich. Mecze rozgrywane będą niestety na mniej znanych obiektach sportowych usytuowanych na ulicy Pilznieńskiej i Górnej. Przepiękny, ostrawski obiekt sportowy - sala ČEZ ARÉNA nie zostanie nam udostępniona ze względu na niewielką rangę tej imprezy. Może nawet i dobrze, bo w trzynastotysięcznej hali, która jest "domowym" obiektem hokejowej drużyny HC Vitkovice Steel,  moglibyśmy się jedynie pogubić.

Jak już wcześniej wspomniano, atrakcji będzie zapewne sporo, co nie może jednak przesłonić nam dwóch podstawowych celów naszej wyprawy. Wyprawy "po złoto" oraz ostatecznego wyjaśnienia hipotezy o najlepszym na świecie czeskim piwie.  

.
.
.
Ps.
Ostrawa leży nad rzeką Odrą... Więc jak ktoś się "zagubi" niejako w czeluści wyjaśniania owej hipotezy, to trzeba brać namiar na rzekę i wracać prosto do domu wraz z biegiem Odry. We Wrocławiu można już znaleźć bezpośrednie połączenie kolejowe z Toruniem.

.
.
.
Kalendarium historii Ostrawy

1245-1281 - Morawska Ostrawa majątkiem biskupa ołomunieckiego,


1267 - prawa miejskie dla Morawskiej Ostrawy,

1297 - pierwsza pisemna wzmianka o kościele św. Wacława i zamku w Polskiej Ostrawie,

1362 - król Karol IV nadaje Morawskiej Ostrawie prawo organizowania dorocznych targów,

lata 70. XIV wieku - budowa murów miejskich,

1428 - okoliczny teren zajęty przez husytów,

1539 - pierwsza wzmianka o Starym Ratuszu w Morawskiej Ostrawie,

1556 - pożar niszczy sporą część Morawskiej Ostrawy,

w czasie wojny trzydziestoletniej miasta i zamek łupią wojska duńskie, szwedzkie i habsburskie,

1625 - plaga dżumy - ginie połowa okolicznych mieszkańców,

1747 - otwarto pierwszą pocztę w Morawskiej Ostrawie,

1763 - odkrycie pokładów węgla w dolinie Burnia,

1828 - otwarcie Huty Rudolfa (obecnie Huta Witkowice),

1847 - Morawska Ostrawa uzyskuje połączenie kolejowe z Wiedniem i Krakowem (K.u.K. Privilegierte Kaiser-Ferdinands-Nordbahn),

1869 - rusza pierwsza gazownia oraz telegraf,

1879 - budowa synagogi w Morawskiej Ostrawie,

1894 - otwarcie Domu Narodowego Czeskiego,

1895 - otwarcie Domu Niemieckiego,

1900 - otwarcie Domu Polskiego,

1901 – na ulice Morawskiej Ostrawy wyjeżdża pierwszy tramwaj elektryczny (od 1894 jeździły już parowe)

1907 - rozpoczyna działalność pierwszy teatr niemiecki,

1919 - w pierwszym roku Czechosłowacji władze zmieniają nazwę Polskiej Ostrawy na Śląską Ostrawę,

1924 - powstaje tzw. Wielka Ostrawa - do Morawskiej Ostrawy władze czechosłowackie przyłączają sześć okolicznych morawskich gmin,

1930 - zakończono budowę modernistycznego Nowego Ratusza,

1939-1945 - podczas okupacji niemieckiej większość ostrawskich Żydów zostało wymordowanych; w
1941 do Wielkiej (Morawskiej) Ostrawy dołącza 8 śląskich (w tym Śląska Ostrawa) i 4 morawskie gminy,

1945 - przeniesienie do Ostrawy Wyższej Szkoły Górniczej,

1949-1951 - budowa ogromnej Nowej Huty,

1955 - powstaje studio telewizyjne, drugie w Czechach (i Czechosłowacji),

1976 - przyłączono kolejne gminy podmiejskie - łącznie od 1924 33 gmin, które tworzą obecnie 23 dzielnice,

okres między II wojną światową o 1989 - gwałtowny rozwój miasta i napływ ludności z Czech, Moraw i Słowacji,

1991 - powstaje Uniwersytet Ostrawski,

1994 - koniec wydobycia węgla w mieście,

1996 - miasto zostaje siedzibą nowej diecezji ostrawsko-opawskiej,

1997 - zalanie części miasta podczas powodzi tysiąclecia,

1998 - zakończenie wytopu żelaza w Witkowicach.



2 komentarze:

  1. 25 year-old Social Worker Standford Brosh, hailing from Chatsworth enjoys watching movies like The End of the Tour and Knife making. Took a trip to Old Towns of Djenné and drives a Gordini Type 24S. aktualnosci

    OdpowiedzUsuń